Як прати в’язані речі, щоб вберегти їх від деформації
В’язані речі завжди залишаються у моді. Вони практичні, оригінальні, м’які на дотик, добре зберігають тепло і зігрівають. Як прати в’язані речі, щоб вберегти їх від деформації і вони прослужили ще довгий час?
Читайте статтю російською мовою
Стірочка підкаже, як прати в’язані речі, щоб не зіпсувати їх та, як зберегти гарний вигляд в’язаного одягу надовго.
В’язані речі – загальні правила прання
Прання в’язаного одягу справа делікатна та досить трудомістка. Ручне прання вважається пріоритетним, але якщо річ велика та грубої в’язки – можна довірити її пральній машині.
При пранні такого одягу заборонено використання агресивних миючих засобів і відбілювачів.
Якщо річ забруднена сильно або має плями, тоді перед пранням її потрібно замочити в теплий мильний розчин. Забруднені місця потріть м’якою щіткою або губкою. Але сильно не надавлюйте.
Одне з головних правил – це частота прання. Чим рідше ви перете свій в’язаний светер, тим довший строк його служби. Важливу роль відіграє і склад пряжі. Якщо вона акрилова чи бавовняна – така річ “боїться” прання менше, ніж пряжа з шерсті або кашеміру.
В залежності від складу ниток, шукайте позначки на одязі на яких виробником зазначені рекомендації по пранню.
Як прати в’язані речі в пральній машині

Якщо вирішили прати в пральній машині, то обов’язково встановіть делікатний режим. Температура прання не повинна перевищувати 40 градусів. Краще використовувати рідкий миючий засіб для делікатних речей (або для шерсті – якщо річ містить її у своєму складі).
Не можна віджимати в’язаний одяг у пральній машині на великих обертах – він одразу деформується. Краще зробити це руками. Але якщо річ велика і ввібрала в себе достатньо води – вона стане заважкою. В такому випадку можете довірити її пральній машині, виставивши мінімальну кількість обертів.
Перед пранням у машинці-автомат горловину, манжети та низ виробу можна захистити від розтягнення. Для цього візьміть “циганську” голку та нитку в тон виробу і прокладіть довгі стібки по краю, краї нитки зв’яжіть у вузол. Така проста маніпуляція не дозволить краям деформуватися.
Прати в машинці можна лише монотонні речі. Якщо виріб є кольоровим або комбінованим, то він може легко полиняти. Така в’язка переться виключно руками.
Як прати в’язані речі руками

В’язаний одяг варто прати в ледь теплій воді, розчинивши у ній миючий засіб. Можна замочити на 20-30 хвилин.
Також його не можна терти і м’яти при пранні. Щоб відіпрати особливо забруднені місця потріть їх м’якою щіткою.
Якщо в складі виробу є пух, мохер чи ангора, то слід бути особливо обережними. Їх в жодному випадки не можна терти. В протилежному випадку ви скошлатите річ. Опустіть таку річ в мильну воду та виперіть, обережно стискаючи.
Полоскання
В’язані речі потрібно прополіскувати в теплій воді ретельно, кілька разів. Якщо на нитках залишаться сліди миючого засобу, то вони втратять м’якість.
Якщо ж нитки втратили пружність, то її можна повернути. Потрібно у воду для полоскання додати 1 ст. ложку оцту. Також в оцті можна прати і полоскати кольорові речі – він чудово фіксує колір. При полосканні виробу, в складі якого є шерстяні нитки можна додати у воду трішки гліцерину: виріб стане м’яким і шовковистим.
Після прання і полоскання в’язаний одяг неможна викручувати, просто дайте воді стекти. Також можна загорнути виріб у махровий рушник, щоб той забрав на себе зайву вологу.
Як сушити та прасувати в’язані речі

Сушити в’язані речі (особливо, якщо там є шерсть) на вішаках дуже не рекомендується. В деяких випадках замість в’язаної водолазки можна отримати в’язану сукню.
Сушити потрібно в добре провітрюваних приміщеннях, подалі від батарей. Можна на слабкому сонці. Від високих температур та спеки нитки втрачають еластичність, пружність та зовнішній вигляд.
Читайте також: Прання шерстяних речей: практичні поради господиням
Краще за все буде розстелити на сушарці чи підлозі рушник, та сушити річ на ньому. Якщо перед виробу з кольоровим візерунком, а зад – однотонний та світлий, простеліть між ними ще один рушник. Це варто зробити про всяк випадок, аби виріб не полиняв.
Прасувати в’язані вироби на пряму не можна. Для них підходить відпарювання через вологий шматок бавовняної тканини не дуже гарячою праскою з виворітного боку. Якщо одяг має візерунок та рельєфи, їх гладити не можна.
Що робити, якщо светер деформувався чи розтягнувся
Якщо в’язана річ після прання розтяглася і втратила форму, то можна спробувати її відновити. Але пам’ятайте, що це може подіяти лише на речі з натуральних ниток: з деформованим акрилом зробити вже нічого на вийде.
Отже, все що вам потрібно зробити – це повторно випрати річ. Якщо вона сильно розтяглася, то перепріть у гарячій воді – шерсть знову сяде до свого початкового розміру. Але не перестарайтеся з температурою води, інакше отримаєте джемпер для дитини. Оптимальною температурою для слабкої усадки буде 50, максимум – 60 градусів.
Потім прополощіть та дайте воді зтекти. Покладіть на підлогу махровий рушник та розстеліть на ньому светер так, аби виправилися всі огріхи попереднього прання. Якщо розтягся низ та манжети – прошийте по краю та трохи стягніть низ за кінці ниток і так залиште сохнути.
Важливо пам’ятати, в якому вигляді в’язана річ висохне, такою вона і залишиться.
Головне фото: vizell