Як прати вишиванку: секрети прання вишитої сорочки
Вишиванка – модний і стильний предмет одягу, котрий ніколи не виходить з моди. Однак, як прати вишиванку і відбілити стару так, щоб зберегти красу орнаменту, знає не кожен.
Читайте статтю російською мовою
До прання вишитих виробів слід підходити з особливою ретельністю і увагою, особливо, якщо сорочка чи сукня вишита кольоровими нитками. Випрати вишиванку і не зіпсувати її насправді не складно, але варто слідувати деяким рекомендаціям.
Як прати вишиванку руками
Вишиванка – річ делікатна. Перш за все уважно вивчіть позначки на одязі. Можливо, вашу вишиванку прати взагалі не можна. Якщо можна – слід віддавати превагу ручному пранню. Особливо це стосується вишиванок з шовку. При пранні вишитого одягу категорично забороняється користуватися сильнодіючими та агресивними миючими засобами, відбілювачами.
Найкращим вибором стане засіб для прання дитячих речей.
Щоб зберегти красу орнаменту, прати вишиванку потрібно у теплій воді, за температури не вище 40 градусів. Замочувати таку річ не варто. Якщо ви боїтеся, що вишиванка полиняє, додайте у воду для прання оцет з розрахунку 1 ст. л. на 1 л. води.
Розчиніть миючий засіб у воді, та збийте високу піну. Власне, у піні і потрібно прати вишиті вироби, вона буде активно виводити плями. Замість порошку також можна користуватися милом, але не тріть вишиванку (особливо візерунок!) бруском мила. Не тріть також і деталі візерунка один об одного!
Якщо на вишиванці залишилася не відіпрана пляма, то можна скористатися плямовивідником. Його обирайте уважно, відповідно до типу тканини. Плямовивідник не повинен містити хлор. Нанесіть його безпосередньо на пляму. Також треба уважно слідкувати, аби він не потрапив на вишивку.
Читайте також: Як прати льон і лляні речі
Після прання вишиванку потрібно добре прополоскати. Якщо частинки прального засобу залишиться на одязі, вона буде пошкоджувати нитки. Вони втратять колір і яскравість.
Як прати вишиванку у пральній машині
Якщо ви по якійсь причині вирішили все ж прати вишиванку у машинці, то обов’язково встановіть делікатний режим і температуру води не вище 30 градусів.
Вишиванку потрібно вивернути та помістити до спеціального мішку. Це робиться для того, аби при пранні нитки не зачепилися за барабан і не пошкодилася вишивка. Пратися вишиванка потрібна одна, без інших речей. Також відключіть режим віджиму.

Як відбілити вишиванку
Якщо стара вишиванка з часом пожовтіла, то можна відбілити її з допомогою аспірину. Розчиніть у гарячій воді таблетки ацетилсаліцилової кислоти з розрахунку 6-10 таблеток на 4 літри води (в залежності від ступеня забруднення). Прослідкуйте, щоб таблетки розчинилися повністю. Коли вода охолоне до теплої, замочіть вишиванку. Час замочування від 3 годин до 8. Періодично перевіряйте стан вишитої сорочки і коли будете задоволені результатом – прополощіть від аспірину. Прати після замочування не потрібно.
Цей метод підходить і для білих, і кольорових вишиванок. Аспірин відновлює білизну та яскравість кольору і не пошкоджує делікатні речі, тому може використовуватися для прання вишивки і скатертин.
Як сушити та прасувати вишиванку
Після прання не викручуйте вишиванку. Ви можете так зіпсувати весь візерунок. Однією рукою тримайте виріб, а іншою обережно відіжміть воду. Можна розстелити вишиванку на махровому рушнику та скрутити в рулет – рушник забере зайву вологу.
Сушити вишиванку можна на тому ж рушнику у горизонтальному положенні або повісивши на вішак. Не вішайте річ на мотузку за прищепки. Сушіть вишиванку у затінку, щоб на неї не потрапляло сонячне проміння – вона вигорить та втратить свої кольори. Не рекомендується класти вишиванку на обігрівачі, аби запобігти можливій деформації візерунку.
Прасувати вишиванку можна, але обережно. Краще це робити, коли річ ще волога. Виверніть її на виворіт та накрийте марлею. Якщо вишиванка бавовняна, температура праски може бути 200 градусів, для шовкових – значно нижча (при умові, що на ярлику не зазначено інше). Використовувати пар з праски або вертикальні відпарювачі не варто, вони псують міцність тканини.
Читайте також: Як прати шовк та шовкові речі
На дошку для прасування постеліть рушник, аби поверхня була м’якою. Це допоможе зберегти вишивку об’ємною, і вона не стане пласкою після прасування. Саму вишивку необхідно розрівняти і гладити з виворітного боку переставляючи праску, а не тягнучи її.
Зберігати вишиванку краще на вішаку з широкими плечиками, а не у складеному вигляді. Якщо вишитий візерунок довго буде перебувати складеним, на ньому можуть з’явитися заломи.
Відео з каналу Фолк Мода
Головне фото: ukrglamour